Ви тутМіська влада/Органи виконавчої влади/Відділи міськвиконкому/Відділ культури/Звіти відділу культури/2017 рік/Відділ культури виконавчого комітету Мукачівської міської ради
Понеділок, 15 липня 2019 09:45

Відділ культури виконавчого комітету Мукачівської міської ради

Автор 
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

 

 

ЗВІТ за 2017 рік

Робота закладів культури і мистецтв протягом 2017 року зосереджувалася на забезпеченні належних умов для культурного розвитку суспільства та сприянні задоволенню культурних, інформаційних, освітніх та духовно-естетичних потреб мешканців та гостей міста Мукачева.

Мережа закладів культури та мистецтв, які знаходяться у підпорядкуванні відділу культури виконавчого комітету Мукачівської міської ради, станом на 31 грудня 2017 року становить 9 установ.

Мистецьку освіту в місті забезпечують 4 початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання), які надають державні гарантії естетичного виховання підростаючого покоління:

- дитяча школа мистецтв №1 ім. С. Мартона;

- дитяча школа мистецтв №2;

- дитяча художня школа ім. М. Мункачі:

- хорова школа хлопчиків та юнаків.

Культурно-дозвіллєві та інформаційні потреби населення забезпечують два клубні заклади - міський Будинок культури і центр культури і відпочинку “Паланок”, міська централізована бібліотечна система та Мукачівський історичний музей, який знаходиться у оперативному управлінні.

До мережі закладів культури, відповідно до рішення 23 сесії 7 скликання № 546 від 09 лютого 2017 року “Про створення комунального закладу “Мукачівський драматичний театр”, з метою розширення мережі закладів культури міста, приєднано ще один заклад культури. Також згідно рішення 24 сесії 7 скликання № 557 від 16 березня 2017 року “Про реорганізацію комунального закладу “Мукачівська міська картинна галерея” шляхом приєднання до комунального закладу “Мукачівський історичний музей” відділом культури виконавчого комітету Мукачівської міської ради проведено процедуру реорганізації вищевказаного комунального закладу.

У своїй діяльності протягом 2017 року кожен заклад підтримував тісну співпрацю з виконавчим комітетом Мукачівської міської ради, обласним управлінням культури, національно-культурними товариствами, громадськими організаціями, спілками та об’єднаннями. Також проводились заходи, спрямовані на національне і духовне відродження та збереження української культури. Зауважимо, що минулого року спільно з Туристично-інформаційним центром було затверджено план культурно-мистецьких заходів на 2017 рік, проведення яких не обходиться без участі творчих колективів закладів культури.

Отже, протягом звітного періоду, за участі працівників та вихованців закладів культури і мистецтва, на належному рівні було організовано та проведено ряд культурно-мистецьких заходів: в рамках традиційного фестивалю “Червене вино”, започатковано І Мукачівський міський фестиваль колядницьких колективів “Вертеп-2017”, проведено святковий концерт з нагоди 8 Березня, відзначення Дня матері в Україні, Міжнародного Дня захисту дітей, Міжнародного дня музеїв, Свята хорової музики, ХІ Мукачівського міського фестивалю національних культур “В родині єдиній”, фестиваль “День Святого Мартина”, тощо.

Обов’язковим було проведення урочистих заходів з нагоди відзначення знаменних дат, як для нашої держави так і міста, зокрема, святкування Днів міста Мукачева та річниці Незалежності України.

Згідно плану затвердженого розпорядженням міського голови з березня по травень місяць проходили творчі звіти закладів культури і мистецтв, які вчергове засвідчили високий професійний виконавський рівень як учнів так і викладачів мистецьких закладів, колективів міста в цілому, професійний підхід та любов до своєї справи.

Зазначимо, що цього року творчий звіт міста Мукачева, який щороку проходить у рамках святкування Днів міста, змінив свій звичний формат. Замість чотиригодинного концерту, було прийнято рішення провести комплекс заходів, які більш повно розкриють культурно-мистецький простір міста.

Тож з нагоди Міжнародного дня музеїв, Мукачівський історичний музей зустрів відвідувачів, для яких в цей день у замку був день відкритих дверей, народними піснями та музикою, театралізованим дійством, пленером художників, майстер-класами, відкриттям виставки з фондів «Мукачево в старих листівках».

Поціновувачі хорового мистецтва мали можливість насолодитися виступами хорових колективів, вокальних ансамблів під час нового мистецького проекту “Choirs on the castle” (“Хори у замку”). Цей захід проходив вперше, зібравши велику кількість любителів хорового мистецтва та схвальні відгуки, що дає надію на масштабність проекту в майбутньому.

22 травня свою 1221-у річницю місто відсвяткувало потужною святковою концертною програмою “Відчуй своє місто”, де учасники заходу, а це творчі колективи, професійні музиканти та стипендіати міської ради подарували незабутні враження від вишуканої музики. Не залишились поза увагою цього дня і майстри пензля, митці творчого об'єднання “Райдуга”, викладачі дитячої художньої школи ім. М.Мункачі та студенти Закарпатської художньої академії, за участі яких протягом святкового дня на площі Кирила і Мефодія проходив пленер художників “Галерея під відкритим небом” .Картини, які створили живописці, були передані для благодійного АРТ-ярмарку “Вони теж хочуть бути щасливими”.

Завершальним акордом святкування Днів міста, 26 травня у Християнсько-культурному центрі, ставконцерт духовної музики з нагоди 500-річчя Реформації, де прозвучали твори відомих класичних композиторів та твори композиторів періоду Реформації у виконанні провідних хорових та музичних колективів, індивідуальних виконавців міста.

Кращі національні театральні колективи України у травні зібрав Мукачівський драматичний театр на Міжнародний фестиваль етнічних театрів національних меншин України «Етно-Діа-Сфера». Один із найстаріших фестивалів цьогоріч пройшов увісімнадцяте. Яскравий перфоманс від акторів Мукачівського драматичного театру на центральній площі міста, чудові вистави від провідних театральних колективів і, як завжди переповнена глядацька зала театру, вчергове засвідчили про неймовірний успіх фесту.

З нагоди Дня Незалежності України, мукачівці та гості міста мали чудову нагоду поринути у прекрасний світ мистецтва - вперше у Мукачеві з концертною програмою виступив Європейський молодіжний оркестр «Дармштадт» EJOD (Німеччина), яскраві концерти просто неба подарували і вокальний ансамбль “Бревіс”, народний цирк “Дружба” та естрадна студія міського Будинку культури.

Водинадцяте неповторний колорит кожної національності, яка проживає в Мукачеві презентував Мукачівський міський фестиваль національних культур “В родині єдиній»” який цього року проходив у міському парку в рамках фестивалю “Варишське пиво”. На відвідувачів чекала насичена програма з театралізованим дійством, урочистою ходою учасників фестивалю у національному вбранні та концертною програмою за участі національно-культурних товариств, творчих колективів та індивідуальних виконавців різних національностей. Культуру свого народу, окрім багатонаціональної громади нашого міста, представили колективи з Угорщини, Словаччини, Румунії. Окрім розваг під народну музику та пісні, танців під запальний чардаш і не тільки, учасники фесту мали можливість відчути смак традиційних страв українців, русинів, угорців, німців, румунів, євреїв, словаків, росіян, які представили кращі заклади харчування Мукачева.

Справжнім дивом для малих та дорослих мукачівців стало запалення головної ялинки міста під час святкування дня Святого Миколая на центральній площі Кирила і Мефодія. Забави з Миколайчиками, зустріч зі Святим Миколаєм, захоплююче дійство за участі акторів Мукачівського драматичного театру, святкова концертна програма від вихованців закладів культури і звичайно, подарунки - все це створило неповторну, казкову атмосфер свята.

Літературне життя міста було відзначено творчими візитами відомих українських письменників Оксани Забужко, Олега Шинкаренка, Андрія Любки та проведенням літературного фестивалю Ордену Карпатських Лицарів, в рамках якого до Мукачева з’їхалося близько півсотні талановитих поетів і письменників з різних регіонів України. На шанувальників красного слова чекали майстер-класи з відомими українськими письменниками, авторська зустріч з лауреатами Національної премії ім. Т. Г. Шевченка М. Дочинцем, П. Мідянкою, А. Кичинським у сесійній залі міської ратуші та центральній бібліотеці. Фінальним акордом фесту стала вечірня зустріч з нагородженням лауреатів та посвяченням їх до Ордену Карпатських Лицарів у у старовинній фортеці міста – замку «Паланок».

Яскраво і неповторно пройшло традиційне літературне свято-конкурс “Розкажу Миколаю, про що я читаю”, учасники і переможці якого, а це учні 3-4 класів міста, отримали гарні подарунки - книжки і солодощі.

Якщо давати характеристику кожному закладу окремо, то можна стверджувати, що робота ведеться на належному професійному рівні.

Школи естетичного виховання за своїм призначенням виконують навчально-виховні функції у відповідності до державних навчальних планів та програм. За результатами атестаційної комісії педагогічних кадрів протягом звітного періоду чергову атестацію пройшли та підтвердили 14 викладачів працівників шкіл естетичного виховання.

З початком 2017/18 навчального року контингент учнів шкіл естетичного виховання складає 1195 дітей, вихованців центру культури і відпочинку «Паланок» - 105 дітей. У колективах міського Будинку культури займається - 80 дітей. За звітній період учнями шкіл естетичного виховання зайнято близько 150 призових місць на різного рівня фестивалях-конкурсах. Рішенням Мукачівської міської ради № 787 від 28.09.2017 року затверджено список обдарованих і талановитих учнів шкіл естетичного виховання, які стали стипендіатами Мукачівської міської ради у галузі культури і яким, відповідно у 2017/2018 навчальному році виплачуватиметься щомісячна стипендія. З вересня по грудень 2017 року розмір стипендії складав 500 гривень на 1 учня, з січня 2018 — розмір стипендії складає 1 000 грн.

Активно продовжує свою творчу роботу міський Будинок культури. І хоча, колективи не забезпечені пристосованими приміщеннями, та все ж таки мають змогу займатись улюбленою справою. Вони - постійні учасники концертних програм з нагоди професійних свят та урочистих зібрань. Молоді та креативні ведучі міського Будинку культури є окрасою будь-якого святкового концерту. На сьогоднішній день у будівлі колишнього Будинку офіцерів йде підготовка до ремонтних робіт під майбутній Палац культури і мистецтв. Розроблено та надано на експертизу проектно-кошторисну документацію закладу, де збільшено концертну залу на 490 глядацьких місць, також проектом передбачено ряд додаткових інженерних мереж та розробку акустичного, звукового та світлового розділу глядацької зали, механіка сцени.

Ще один заклад клубного типу - Центр культури і відпочинку “Паланок” об'єднує талановитих дітей та всіх, хто шанує звичаї і традиції, слово і пісню. При центрі активно займаються дівочий хор “Співочі серця” та хореографічний колектив “Паланок”, які є постійними учасниками різного рівня фестивалів-конкурсів та достойно представляли цього року наше місто у Австрії, Німеччині, Угорщині тощо.

Візитівкою нашого міста є Мукачівський історичний музей. Двері музею гостинно відкриті для всіх бажаючих познайомитись з історією та культурою нашого краю. За звітній період Мукачівський історичний музей відвідало 282 460 осіб. Фінансування Мукачівського історичного музею здійснюється за рахунок коштів спеціального фонду місцевого бюджету, який формується за рахунок надходжень від платних послуг (вхідні квитки) та орендної плати. Доходи музею за 2017 рік становили: 10 131 896,20 грн., в т. ч. від вхідної плати – 9 463 103,47 грн. та від оренди — 668 792,73 грн. Касові видатки за 2017 рік становлять – 8 424 228,64 грн.

Централізована бібліотечна система - саме тут в різний спосіб відзначаються всі літературні та історичні події, які відбуваються в нашому місті, області і державі, проводяться заходи по відзначенню ювілейних дат письменників, зустрічі з відомими особистостями. За звітній період Мукачівська міська ЦБС активно надавала бібліотечні послуги, організовувала культурно-мистецькі та навчально-просвітницькі заходи та висвітлювала свою діяльность в ЗМІ, соцмережах, блогах. Належна увага в роботі приділялася організації книжкових виставок, тематичних поличок, інформаційних вітрин, які для мукачівців та гостей є своєрідним календарем відзначення пам'ятних дат в житті країни, міста. З міського бюджету за звітний період для міської ЦБС придбано книги на 49 947,00 грн. та передплачено періодику на 41 840,04 грн. З метою покращення комфортних умов для відвідувачів, здійснено капітальний ремонт другого поверху центральної бібліотеки ім. О. Духновича, закуплено стрічкові штори та пилосос.

Цьогоріч рішенням 23 сесії 7 скликання № 545 від 09 лютого 2017 року було припинено право оперативного управління Закарпатського обласного театру драми та комедії, внаслідок чого будівлю, що належить до комунальної власності міста, передано на баланс відділу культури та згідно рішення 23 сесії 7 скликання № 546 створено комунальний заклад “Мукачівський драматичний театр”, діяльність якого спрямована на розвиток театрального мистецтва і театральної справи, відродження та збереження національної театральної спадщини, задоволення культурно-мистецьких потреб населення міста. З акторським та художньо-творчим персоналом новоствореного Мукачівського драматичного театру підписані контракти, в переважній більшості на річний термін, у відповідності до вимог чинного законодавства. До 30% збільшено заробітну плату за рахунок міського бюджету. На високому рівні проведено ХVІІІ Міжнародний фестиваль етнічних театрів національних меншин України «Етно-Діа-Сфера». У вересні цього року актори Мукачівського активно гастролювали по Одеській області та прийняли участь у ІХ Всеукраїнському театральному фестивалі “Коломийські представлення”.

Масштабно відзначено і 70-річчя творчої діяльності колективу театру: започатковано і проведено І Всеукраїнський дитячий театральний фестиваль "Імпреза над Латорицею” та Театральний фестиваль-лабораторію новаторських вистав молодіжних театрів України, успішно пройшов і традиційний театральний фестиваль “Зірковий листопад”, який дарував глядачам вистави провідних театрів України-Києва, Львова, Дрогобича, Миколаєва, Коломиї, Івано-Франківська, Херсона та Хмельницького; презентовано книгу “Театр, що об’єднує серця”.

Щонеділі на сцені театру проходять дві вистави - в обідню пору дитячі вистави для маленького глядача, вечірня програма складає репертуар із кращих театральних постановок для дорослих поціновувачів театрального мистецтва.

Слід відзначити, що кожен мистецький захід, або будь-які інші події, що відбуваються в житті культури міста знаходять своє широке відображення в засобах масової інформації – газетах, на сайті міської ради, сторінці відділу культури (у соцмережі Фейсбук).

Станом на 31 грудня 2017 року немає заборгованості по оплаті за енергоносії та інші комунальні послуги. Працівникам закладів культури і мистецтв вчасно виплачується заробітна плата та матеріальна допомога при щорічній відпустці.

За рахунок міської комплексної Програми розвитку культури і мистецтв міста Мукачева на 2017 рік значно покращилось фінансування закладів культури і мистецтв.

На організацію та проведення загально-міських культурно-мистецьких заходів, фестивалів, конкурсів, концертних програм використано кошти на загальну суму 348 734,51 грн.

Витрати на поїздки колективів закладів культури учнів та викладачів мистецьких шкіл у конкурсах та фестивалях різних рівнів складають 30 000,00 грн.

На популяризацію та підтримку творчості місцевих митців, поетів, письменників, художників, музикантів, а також видання книг про історію закладів культури і мистецтв використано 93 270,00 грн.:

- на фінансування видання поетичної збірки “Ad libitum” поетеси, викладача дитячої школи мистецтв №1 ім. С.Мартона Лариси Бегун-Трачук (палітурні роботи) виділено - 5 000,00 грн..

- витрати на організацію поїздки художників міського творчого об'єднання “Райдуга” у міста Івано-Франківськ та Коломию для участі у відкритті виставок складають - 8 400,00 грн.

- на фінансування видання книги “Театр, що об'єднує серця” до 70-річчя діяльності творчого колективу Мукачівського драматичного театру - 79 870,00 грн.

На модернізацію матеріально-технічної бази бази закладів культури і мистецтва використано – 792 362,30 грн.:

- музичні інструменти та інвентар для дитячої школи мистецтв №1 ім. С. Мартона та дитячої школи мистецтв №2 (скрипки учнівські, баян, стійка під хай-хед, палички барабанні, педаль для бас-барабану, пластик для тома та малого барабану, пластик для бас-барабана, набір тарілок, майстровий ксилофон, бас-гітара) - 143 102, 00 грн.

- встановлення охоронної сигналізації та системи відеоспостереження у дитячій школі мистецтв №1 ім. С. Мартона та системи відеоспостереження у дитячій школі мистецтв №2 – 132 429,89 грн.

для дитячої художньої школи ім. М. Мункачі:

- художній інвентар (стелажі, подіуми для натурщиків) - 22 005, 00 грн.

- електроводонагрівач в комплекті - 2 815,00 грн.

- охоронна сигналізація - 22 202, 65 грн.;

для Мукачівського драматичного театру:

- охоронна сигналізація та відеоспостереження – 88 972,80 грн.

- стільці “Ретро” – 29 550,00 грн.

- проектор – 2 395,00 грн.

- піаніно Ronich – 89 000,00 грн.

- комп’ютерна техніка – 20 205,00 грн.

для центральної міської бібліотеки ім. О. Духновича:

- стрічкові штори - 50 350,00 грн.

- пилосос – 2 898,96 грн.

- світлове та звукове обладнання для міського Будинку культури - 81 017,00 грн.

- комп'ютерна та оргтехніка для централізованої бухгалтерії та міського будинку культури - 15 425,00 грн.;

- сценічні костюми та взуття для колективів Центру культури і відпочинку “Паланок”, міського Будинку культури та дитячої школи мистецтв №2 - 89 994,00 грн.

На поточний ремонт Мукачівської дитячої школи мистецтв №1 ім. С. Мартона виділено 129 999,00 грн.

Для відзначення кращих учнів мистецьких шкіл міста, творчих, ініціативних працівників закладів культури та мистецтв, а також місцевих діячів у галузі літератури, педагогіки та мистецтва здійснено виплати премій та стипендій Мукачівської міської ради на загальну суму 327 500 грн.:

- 15 стипендіатам Мукачівської міської ради у галузі культури, а саме учням мистецьких шкіл міста виплачено 67 500,00 грн.

- 5 працівників за ініціативу та творчість, педагогічний пошук у галузі культури та мистецтв отримали 15 000 грн.

- 6 лауреатам Мукачівської міської премії ім. О. Духновича 2017 року виплачено премії на загальну суму 240 000,00 грн.;

- лауреату Мукачівської міської щорічної літературної премії ім. Ю.Мейгеша виплачено 5 000,00 грн.

На розвиток та забезпечення діяльності міської централізованої бібліотечної системи, а саме якісне комплектування бібліотечного фонду, спрямовано 91 787,04 грн.

- придбання книг – 49 947,00 грн.

- передплата періодичних видань – 41 840,04 грн.

У рамках міжнародного співробітництва витрати складають 23 500,00 грн., а саме профінансовано:

- творче турне вихованців центру культури і відпочинку “Паланок” містами Австрії та Німеччини;

- прийом колективу Молодіжного європейського оркестру “Дармштадт”.

На підвищення кваліфікації працівників закладів культури і мистецтв спрямовано 9 797,21

Основні проблемні питання:

- відсутність фінансування зовнішніх та внутрішніх поточних ремонтних робіт будівель закладів культури і мистецтв.

Основні завдання на 2018 рік:

- модернізація існуючої мережі закладів культури і мистецтв;

- надання якісних культурних послуг для всіх верств населення, особливо дітей та молоді;

- організація та проведення різноманітних культурних проектів, фестивалів, конкурсів, виставок, пленерів тощо;

- естетичне та духовне виховання дітей та юнацтва, підтримка обдарованої молоді;

- поповнення бібліотечних фондів новими документами, передплата періодичних видань;

- підтримка діяльності національно-культурних товариств;

- сприяння міжнародному культурному обміну;

покращення матеріально-технічної бази закладів;

- збільшення обсягів видатків на розвиток культури.

Відділ культури виконавчого комітету Мукачівської міської ради

Прочитано 182 разів Останнє редагування Понеділок, 15 липня 2019 09:53

ГАЛЕРЕЯ