Ви тутМіська влада/Органи виконавчої влади/Відділи міськвиконкому/Відділ економіки/Як запровадити процедури системи НАССР «в авральному порядку» і кому це робити не обов’язково
Понеділок, 17 липня 2017 12:30

Як запровадити процедури системи НАССР «в авральному порядку» і кому це робити не обов’язково

Автор 
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

 

З метою поступового переходу виробниками на використання процедур НАССР, Законом України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" (далі – Закон України), визначено перехідний період. Перехідні періоди, дають можливість операторам ринку переорієнтуватись на нові вимоги та, якщо це необхідно, привести виробництво харчових продуктів у відповідність до положень нового Закону. Терміни запровадження процедур НАССР для:

потужностей, які провадять діяльність з харчовими продуктами, у складі яких є необроблені інгредієнти тваринного походження (крім малих потужностей), – через три роки з дня, наступного за днем опублікування цього Закону (з 20.09.2017 року);

потужностей, які провадять діяльність з харчовими продуктами, у складі яких відсутні необроблені інгредієнти тваринного походження (крім малих потужностей), – через чотири роки з дня, наступного за днем опублікування цього Закону (з 20.09.2018 рік);

малих потужностей – через п’ять років з дня, наступного за днем опублікування цього Закону (з 20.09.2019 рік).

Законодавство давало 3–5 років (на НАССР) з 20 вересня 2015 року. Хочемо ми цього чи ні, але саме поняття «процедури системи НАССР» передбачає системний підхід до розробки, впровадження та перевірки ефективності процедур. Це, звісно ж, вимагає часу — півтора року, шість місяців — це мінімальний термін, необхідний для запровадження переробним підприємством процедур системи НАССР. Ідеться, зрозуміло, про реалізацію на практиці, а не написання документів. І це за умови мобілізації всіх зусиль — фінансових, інтелектуальних, менеджерських і виконавчих. Отже, для тих, хто намагається «застрибнути в останній вагон», пропоную такий алгоритм дій.

1. Чи вимагається від вас НАССР? Можливо, ви первинний виробник?

Закон каже: НАССР не є обов’язковим для операторів, які здійснюють первинне виробництво, а також провадять пов’язану з первинним виробництвом діяльність, наприклад, транспортування, зберігання й обробку первинної продукції в місці первинного виробництва, за умови, що суттєво не змінюється стан таких продуктів.

Нагадаємо, що первинне виробництво — виробництво та вирощування продукції, зокрема збирання врожаю, доїння, розведення тварин до моменту забою, полювання на тварин, рибальство та збір урожаю диких рослин. Ці формулювання в законодавстві відповідні до європейських. Проте на цьому етапі відсутні інші документи, які б роз’яснювали положення закону. Тому є сенс розшифрувати деякі пояснення відповідно до європейських практик.

• Якщо ви вирощуєте тварин для виробництва м’яса й транспортуєте до бійні — це первинне виробництво.

• Якщо доїте корів, охолоджуєте й зберігаєте сире молоко на цій самій фермі — НАССР також не вимагається. Та якщо (УВАГА!) це молоко транспортується до пункту приймання, то зберігання в пункті не є первинним виробництвом — потрібен НАССР.

 • Якщо бджоляр облаштував пасіку в себе біля будинку (чи за селом), а з пасіки везе мед до себе на ферму й там його фасує, то це первинне виробництво. Проте (УВАГА!), якщо на одній потужності здійснюється фасування меду з різних пасік — запровадження процедур НАССР не уникнути.

 • Отримання яєць на фермах є первинним виробництвом, а от подальше фасування на цій самій фермі вимагає впровадження НАССР.

• Якщо овочі чи фрукти зберігають, миють, пакують на фермі вирощування, то це є приклади первинного виробництва, а якщо (УВАГА!) на інших потужностях — потрібен НАССР.

• Будь-яка зміна структури продукту, наприклад, сушіння, чищення, подрібнення (УВАГА!) — потребує впровадження процедур НАССР, незважаючи на місце здійснення цієї роботи.

На потужностях із первинного виробництва слід запровадити лише гігієнічні вимоги, а на інших — гігієнічні вимоги та процедури, засновані на принципах НАССР.

 2. З чого починати?

Однозначно — з діагностичного аудиту. Це перевірка інфраструктури, технологічних і допоміжних процесів, документації — всіх аспектів діяльності, які мають хоча б найменший вплив на безпечність продукції.

 Звісно, треба знати вимоги законодавства до вашої продукції й процесів. Можна звернутися по допомогу до сторонньої організації чи особи. За результатами діагностичного аудиту складають план коригувальних дій з упровадження НАССР (розробка документації, її використання, поліпшення інфраструктури, навчання персоналу).

 3. Не ігноруйте валідацію

Іншими словами, потрібне обґрунтування всіх рішень. Перш ніж запроваджувати будь-які документи чи починати використовувати будь-які матеріали та процеси, переконайтеся, що це дасть очікуваний практичний результат.

 4. Подбайте про практику

Відповідальними за виконання запроваджуваних процедур мають бути працівники. Передусім подбайте про навчання цих людей. Аби зробити процедури дієвими, в процесі впровадження їх доводиться коригувати. Дуже важливо, щоб документи були чіткими, лаконічними, не перевантаженими теоретичними викладками й нормами та вказували, як виконувати процес у реальних умовах.

 5. З’ясуйте ефективність процедур

Під час аудиту державний інспектор перевіряє «чи запроваджені такі заходи результативно та в спосіб, який дозволяє досягти поставленої мети». Іншими словами, оператор ринку має надати докази інспектору, що процедури ефективні. Для цього він і сам повинен у цьому переконатися. Як? Треба розробити механізми внутрішнього контролю. Можна використовувати внутрішні аудити, інспекції, лабораторний моніторинг, перевірки власними силами чи другою стороною, інші методи чи їх комбінації. Виявлені невідповідності не лише потрібно виправити, а й знайти та усунути їх причини. Для цього існують корекції та коригувальні дії. Та для початку треба зібрати інформацію про практичні результати процедур, проаналізувати її й попрацювати над помилками.

І наостанок ще раз нагадаю всім, що часу на впровадження процедур, заснованих на принципах системи НАССР, залишилось обмаль. Навіть для тих, кому НАССР потрібно впровадити з 20 вересня 2018-го чи 2019 року. Тож потрібно правильно розставити пріоритети, бо державні інспектори перевірятимуть не наявність сертифіката і не лише гарно оформлену документацію, а реальний стан справ на підприємстві.

Відділ економіки

Прочитано 486 разів

ГАЛЕРЕЯ

Контактна інформація

Facebook Like Box